Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.09.2023 10:32 - Размисли в полето на алтернативната история
Автор: hranislav Категория: Други   
Прочетен: 891 Коментари: 1 Гласове:
4

Последна промяна: 01.10.2023 00:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Размисли в полето на алтернативната история (относно фетишизирането на една институция и във връзка с други неща, които са тясно свързани с нея). Също и някои представи какво можеше да представлява настоящето.

  Както знаете, българският народ в продължение на 700 г. няма своя държава и живее в условията на враждебни нему чужди държави (Византия, Османска империя). Въпреки това оцелява не само физически, но и духовно. Запазва се биологично и културно. Не навежда ли това на мисълта, че щом в условията на чужди държави сме оцелели и сме имали някакво, макар и забавено развитие, то сме щели да оцелеем и да се запазим като народ и без да сме част от каквито и да е било държави? И че сме щели да се развием по-добре в споменатите 7 века и днес да сме по-голям и силен народ.
  В годините на османските завоевания е имало райони от етническото ни землище, където поне за по няколко години е отсъствала, каквато и да е била власт и дедите ни са продължавали да живеят. Даже в един клип чух, че една от различните причини за падането ни под турско робство е била това, че част от хората, почувствали свободата от феодалния гнет, не са се чувствали достатъчно мотивирани да се борят на живот и смърт с очертаващите се като поробители азиатци.
  Замислих и какво щеше да бъде, ако по време на Първото и Второто българско царство хората бяха слушали богомилите много повече. Ако в тогавашните български феодални общества нямаше изобщо класово потисничество или пък то беше много по-слабо изразено (тоест, ако не бяхме феодална държава или изобщо нямахме държава, но същевременно бяхме единни, тоест силни). Ако всички жители на страната имаха еднакъв достъп до познанията, налични в съответните периоди и ако разпределението на материалните ресурси беше много по-равномерно, което несъмнено щеше да доведе до по-малко смъртност, до повече удовлетвореност от живота и съответно до по-голям ръст на населението, до един по-труден за покоряване народ.
Струва ми се, че ако всичко гореизброено беше действителна история, сега българите навярно щяхме да сме много по-голяма и по-развита общност. А я се опитайте да си представите колко по-добър щеше да е днес светът ни, ако горепосочените неща важаха не само за българите, но и за всички народи по света. Ако навсякъде през изминалите хилядолетия липсваше потисничество (или то беше доста по-слабо). Ако навсякъде имаше много по-добро разпределение на материалните блага и навсякъде всички хора имаха достъп до свойствените за времето си и съответните региони знания. Какво ли щеше да бъде човечеството в духовно, интелектуално и здравно отношение в наши дни. Някои народи щяха да са предполагам по-малобройни от сега, редица други по-големи, най-вероятно населението на планетата като цяло щеше да бъде по-голямо. И въпреки последното, със сигурност нямаше да съществува явлението "гладуване по неволя" (камо ли гладна смърт на десетки милиони човешки същества).
  Ако огромната част от хората спазваха много по-често позитивните правила от разните духовни учения, смятам е на 100% сигурно, че сега щяхме да сме една много по-развита и като цяло по-щастлива цивилизация. По-здрава психически, по - дълголетна. Предполагам по-отдавна щяхме да сме извършили полет до Луната (даже много полети), а пътуването до Марс щеше да е станало най-късно през 20-ти век. Навярно щяхме вече да сме започнали активно да колонизираме споменатите небесни тела.Миналото няма как да бъде променено, но бъдещето е в нашите ръце.

Другата гледна точка е, че в историята реално няма "ако". И че съществуват неизбежни етапи от развитието на индивидите и групите. Но дори и ако мисълта върви по тази линия, може да се заключи, че дори и някакви неща да са възможно най-добрите на определено стъпало от еволюцията, то това не означава, че те са абсолютно най-добрите и че са върхът в развитието. Тоест не означава, че е предопределено да са вечни. Също така, ако нещо се развива с определена скорост това само по себе си не е доказателство, че тази скорост е най-голямата възможно скорост на развитие...



Гласувай:
4



Следващ постинг
Предишен постинг

1. dobrodan - Преименувай постинга си на
30.09.2023 17:04
"Ако морето беше от бира".
После се запитай къде щяхме да пикаем тогава.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: hranislav
Категория: Други
Прочетен: 748851
Постинги: 526
Коментари: 476
Гласове: 1542
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Блогрол
1. За златния век на човечеството (митология, комунизъм)
2. Финалната част на "Утопия" (Томас Мор); комунизъм, художествена литература
3. Сапатистка армия за национално освобождение (самоуправление, комунизъм)
4. За равенството пред закона при капитализма (парите, властта, правосъдието)
5. Революционната комуна (Антон Василковски); Панагюрище, Странджа
6. "Синята жилка на Афродита" (социализъм, комунизъм, литература)
7. "За едни майка, за други мащеха" (Елин Пелин) - критика на държавата
8. Как функционира регионът Рожава и държи ли ключa към бъдещето? (самоуправление, социализъм, конфедерализъм)
9. "Субкоманданте Маркос и мексиканския съд" (марксист, революционер, комунар)
10. "Жените се превръщат в ключов фактор в усилията на сапатистите..." (настояще, политика, Мексико)
11. Унгарското въстание от 1956 г. (социална революция)
12. Задруга (родова община, комунизъм)
13. "...на мястото на свободната община, на съюза на равните люде, където всеки носеше оръжие и всеки миг бе готов да се вдигне в защита на земята си..."
14. 4-часов работен ден?! (Възможен ли е масово?)
15. Руска Федерация на Комуните (анархо-комунизъм)
16. Във връзка с Деня на труда (история на експлоатацията и класовата борба)
17. Кронщатско въстание (либерално леви срещу тоталитарно леви)
18. Изграждане на демокрация без държавата (пряка демокрация, конфедерализъм, комуни, Рожава)
19. Пряката демокрация не е утопия - част III (история, настояще...)
20. За възраждането на християнството (религии – имущества, свобода на проповедите; анархо-комунизъм)
21. Любопитно интервю с човека, който е взривил паметника на Сталин през 1953 г.
22. Махновщина, Черна армия, Кински Роздори
23. За джендър пропагандата в училищата, капитализма и образователната система
24. Комунизъм, анархо-комунизъм (цитати и мои коментари)