Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.03 21:59 - За цар Ивайло (Epic · DM Production)
Автор: hranislav Категория: История   
Прочетен: 273 Коментари: 3 Гласове:
1

Последна промяна: 12.03 23:40


image


Черни буреносни облаци затъмнявали небето над България през далечната 1277 г. Тогава светъл слънчев лъч пробил през мрачното покривало и объркал сметките на татари, боляри хрантутници и византийци. Засушаванията в Добруджа и Лудогорието през лятото на същата година, улеснили случването на последвалите събития. В засегнатите от татарските набези райони в Североизточна България, започнал решителни действия жадувания от мнозина водач. Той останал в историята ни с името „Ивайло”.


Преди избухването на въстанието, набожният селянин разправял на съселяните си, че сам Бог го е определил да извърши велики дела срещу татари и боляри. Сякаш гръм от ясно небе се стоварил върху татарските глави. Търпеливите и хрисими иначе селски хора грабнали оръжието и като разярени лъвове последвали Ивайло в тежки и епични битки. Бунтовниците първоначално се изправили срещу плячкаджийски татарски банди. През лятото на 1277 г., войските на селския вожд разбили нахлула от североизток татарска войска. Скоро разбили още една татарска армия. Към бунтовническия лидер започнали да се присъединяват хиляди, готови да се сражават българи, включително и (както съобщават византийските хронисти Пахимер и Грегора) мнозина областни и градски началници, заедно с поверените им военни части. Те признали Ивайло за свой господар.


Преди татарите да усетят какво става, десетки бродещи из България техни отряди били изклани като пилци. Ужасен, татарският хан събрал оцелелите в лагер на дунавския бряг, но Ивайло ги атакувал мълниеносно. В генералното сражение татарите били напълно размазани, спасили се с паническо отстъпление само тези, които можели да плуват и да достигнат северния бряг на Дунав. И така през есента на 1277 г. татарите били изцяло изринати от Северна България. Те, които били една от великите сили на своето време. Страховитите татари, слухът за чиито жестокости ужасявал дори жителите на далечните Англия и Франция и на които тези две западни страни плащали годишен данък, строшили зъбите си в желязната десница на боговдъхновения свинар. След като победил враг, който е мъчил българските земи десетилетия наред, Ивайловата известност бързо се разпростряла надлъж и на шир, и излязла извън пределите на българското царство. И византийците, и търновските велможи с трепет в сърцата следели как числеността на въстаническата армия нараствала ден след ден, заплашвайки да се превърне от малка снежна топка в огромно снежно кълбо, което да ги прегази. След разправата с татарите, селяните насочили вниманието си към некадърните си и алчни управници. Потеглили към столицата Търновград.



Музиката в прикаченото видео: Epic · DM Production. Кадрите показват представите за цар Иваил (Ивайло) на различни художници, скулптори, режисьор, изкуствен интелект.





Гласувай:
1



1. originalna - За мен е удивително, че толкова м...
13.03 01:03
За мен е удивително, че толкова малко се е запазило за Ивайло в устните предания.
цитирай
2. hranislav - Ако
13.03 01:28
Ако беше водил борба по време на турското нашествие, щеше да има повече запазено.
цитирай
3. kirk - Несъществуващият свирепас Ивайло, който уж станал бълг. цар
13.03 14:12
Уважаеми Хранислав, съжалявам да констатирам, че в българистиката това е поредният зле преведен от гръцки лапсус лингве и никога не е имало личност на име Ивайло Бърдоква. Прочети 12 мита в бълг.история на Божидар Димитров, както и публикациите на проф.дин Илия Симеонов, както и 2 статии по темата на моята лична страница във Фейсбук - Кърк Саймън PhD (Киркор Симонян)... Б. Димитров за съжаление не достигна до нашите категорични изводи, но поне хвърли някаква светлина върху цялата тази манипулация с узурпатора, който станал цар. Името е тотално сбъркано поради факта, че българистите не са чели Библията, където е споменат въпросният еврейски бунтовник, няма да посочвам точното му име. Любопитното е, че българистите си измислят уж диалектна дума за маруля, ряпа или зеле, каквато де фскто липсва в речниците!!!?? Мани тая и други книжки и томове по темата, ама и филм направиха 1964 г?!!!! Изкараха го революционер, Богомил, комунист ..
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: hranislav
Категория: Други
Прочетен: 830988
Постинги: 566
Коментари: 521
Гласове: 1647
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Блогрол
1. За златния век на човечеството (митология, комунизъм)
2. Финалната част на "Утопия" (Томас Мор); комунизъм, художествена литература
3. Сапатистка армия за национално освобождение (самоуправление, комунизъм)
4. За равенството пред закона при капитализма (парите, властта, правосъдието)
5. Революционната комуна (Антон Василковски); Панагюрище, Странджа
6. "За едни майка, за други мащеха" (Елин Пелин) - критика на държавата
7. Как функционира регионът Рожава и държи ли ключa към бъдещето? (самоуправление, социализъм, конфедерализъм)
8. "Субкоманданте Маркос и мексиканския съд" (марксист, революционер, комунар)
9. "Жените се превръщат в ключов фактор в усилията на сапатистите..." (настояще, политика, Мексико)
10. "...на мястото на свободната община, на съюза на равните люде, където всеки носеше оръжие и всеки миг бе готов да се вдигне в защита на земята си..."
11. 4-часов работен ден?! (Възможен ли е масово?)
12. Руска Федерация на Комуните (анархо-комунизъм)
13. Във връзка с Деня на труда (история на експлоатацията и класовата борба)
14. Кронщатско въстание (либерално леви срещу тоталитарно леви)
15. Изграждане на демокрация без държавата (пряка демокрация, конфедерализъм, комуни, Рожава)
16. Пряката демокрация не е утопия - част III (история, настояще...)
17. За възраждането на християнството (религии – имущества, свобода на проповедите; анархо-комунизъм)
18. Любопитно интервю с човека, който е взривил паметника на Сталин през 1953 г.
19. Махновщина, Черна армия, Кински Роздори
20. За джендър пропагандата в училищата, капитализма и образователната система
21. Комунизъм, анархо-комунизъм (цитати и мои коментари)
22. "Парламент", "Народно събрание", "Народна дума" (за българския език)
23. ЗА "ВОЙНАТА СЕ ЗАВРЪЩА" (ОТНОСНО СТРАДАНИЯТА НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ И ОЩЕ)
24. Българо-италиански териториални спорове (Втора световна война)
25. За създателя на този блог
26. ЗА ИСЛАНДЦИТЕ, БЪЛГАРИТЕ, СМЕСЕНИТЕ БРАКОВЕ И Т.Н....