2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. mt46
5. varg1
6. zahariada
7. planinitenabulgaria
8. noshkov
9. iw69
10. forexninja
11. mimogarcia
12. kvg55
13. djani
14. leonleonovpom2
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. no1name
6. panazea
7. vitolux
8. rosiela
9. planinitenabulgaria
10. iw69
2. За св. цар Петър Български (927-969) /с мой коментар относно засилването на монашеството и ересите/
3. За исландците, българите, смесените бракове и т.н.
4. Българското културно влияние
5. Голямото генетично разнообразие - нож с две остриета!
6. За Българския народен съюз „Кубрат“
7. Било е престижно да си българин!
8. Още за СБНЛ ["...поради бедност много младежи (...), пътуват пеша"
9. "Като се каже "социализъм""
10. "Царският меч е тежък и сече до корен" (Симеоново правосъдие)
Прочетен: 4077 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 23.10.2022 21:15

Преди няколко дни попаднах на чудесна песен за хан Омуртаг в изпълнение на рок групата Епизод.
Който желае, нека разпространява текста и, както и линк за нея!
Тази песен трябва да се учи в училищата и да се излъчва по телевизиите! Заслужава много повече слушания и споделяния!
Ето какво е написал авторът Бележков в свой публикация в Пейтриън: "Ще си позволя само да споделя нещо от тези дни - един български баща написа като коментар в социалните мрежи, че 5-годишната му дъщеря всяка вечер пеела „Омуртаг“." (https://www.patreon.com/posts/53912151?fbclid=IwAR0GbGyuUW8Y3zXk5I-4K9ejoXjHQqG3Xr4aVMLUBZRPXUVqPvSN4OU2PpQ .)
Омуртаг
(от албума „Великите владетели“ – 2019 г.)
музика и текст: Васил Бележков
Още виждам руини…Само преди години
Плиска бе поругана – камък здрав не остана.
След ромейския поход през Върбишкия проход
Крум спечели войната,но каква бе цената?
Глад, разруха, смърт и омразен враг!
Наследих това аз – кан Омуртаг!
Човек и добре да живее, умира и ражда се друг.
И нека след нас проумеят какво е написано тук. (2)
Знам – войната е слава,но пък тя изтощава.
Нов съюзник получих – мир с ромеите сключих.
Ще градя и съграждам и живот ще зараждам.
Аз съм друг предводител – ще ми казват „Строител“.
Ще издигна мостове и дворци,
за да помнят мен и моите предци.
Човек и добре да живее,умира и ражда се друг.
И нека след нас проумеят какво е написано тук. (2)
…
Там, при Дунав и Драва франките се задават.
Нека те да избират – „Мира или секира?“
Людовик мир не дава и война получава!
С лодките по реките върнахме си земите.
С две империи сега има мир!
Завещах това на кан Маламир!
Човек и добре да живее,умира и ражда се друг.
И нека след нас проумеят какво е написано тук. (4)
