Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.09 21:44 - Размисли за изборите по принцип
Автор: hranislav Категория: Политика   
Прочетен: 579 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 27.09 21:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
В последно време се замислих пак върху прочутата фраза: "Ако изборите можеха да променят нещо, щяха да ги забранят." Срещал съм не веднъж следния контрааргумент: "Та нали, ако тази мисъл беше вярна, нямаше да се прави манипулация на вота, нямаше да се изливат милиони левове за пропаганда и купуване на гласове." И бях твърдо убеден, че от избори поне донякъде има смисъл и че те може да променят доста.

Замислих се не само върху фразата, но и върху контрааргумента. И мисълта ми беше тази: "Ами ако жената изрекла мисълта, че изборите не променят нищо иначе са щели да ги забранят не говори буквално, ами има предвид, че изборите не водят до драстични промени, не водят до промени, които да са прекалено радикални за онези, които дърпат задкулисно конците в политиката?" И се разколебах в контрааргумента, че от изборите има голям смисъл иначе нямало да се манипулират и т.н. Дали хората, които държат контрола върху политическите игри, биха позволили избори, ако изборите можеха тотално да им объркат сметките и да ги пратят на бунището? Може би изборите могат да променят определени неща, но само и единствено до границите, до които са определили господарите на този свят. И навярно те си имат червени линии, които ако усетят, че са застрашени от преминаване, играта би загрубяла доста...

Ако изборите можеха да направят така, че онези, които дърпат конците в политиката да загубят богатствата и властта си, то най-малкото по цял свят щеше да има опити за забраната им! В това съм убеден тотално.

Дали степента до която промяна може (евентуално) да се постигне чрез гласуване е степента, до която най-много биха отстъпили хората, които контролират медии, политици, партии, банки, армии, полиции, научни публикации, проповедници и секти (пряко или
чрез свои марионетки)? Питам се и още... Може ли чрез избори, които в крайна сметка съществуват, защото някой ги е измислил и въвел във времето, някой някъде ги е допуснал и те съществуват в една или в друга форма тук или там, има ги защото еди кой си е решавал, че те ще се състоят еди как си, може ли чрез такива избори да се постигнат реформи, които драстично да засягат интересите на хора, които пряко или косвено управляват света? При положение, че съществуването на избори в един или в друг вид, на едно или друго място, едва ли е било въведено без съобразяване с определени явни или тайни властови кръгове? Може ли да се счупи матрицата с продукт на матрицата? Ако търсим чак толкова драстична промяна, а не промени, които са в определени обусловени от господарите рамки.




Гласувай:
4



1. blog13 - цитат:"съществуването на ...
27.09 22:13
цитат:"съществуването на избори в един или в друг вид, на едно или друго място, едва ли е било въведено без съобразяване с определени явни или тайни властови кръгове? Може ли да се счупи матрицата с продукт на матрицата? "

Конституционното право възникнало в тринайсети век, когато бароните, които са фактическото подчинено на краля йерархическо ниво, създали закон който наложили на краля. Фактически това е обратното йерархическо движение - отдолу нагоре. Ако вземем простатото отношение между двете най-горни йерархически нива (краля и бароните), имаме нагледна схема, какво е конституцията - налагане на закон отдолу нагоре. Тоя закон не е измислен от краля (т.е. от по-високото йерархическо ниво). А е измислен от по-ниското йерархическо ниво и е наложен на по-високото. Тука е разликата между конституцията и останалите закони. А основата на конституцията, която от тогава се доразвила, като тоя обратен йерархически процес слязъл още по-надолу е избирателната система. И когато конституцията и избирателната система ти я пише най-високото йерархическо ниво - това е менте, което е в пълно противоречие с оригиналната схема, която нагледно се е случила през 13ти век в Англия. Съответно, целта на писането на конституция от най-високото йерархическо ниво (парламента) е, да създаде илюзия за истинска конституционност. А целият номер е в това, че е обявено на думи, че държавната власт произтича от народа, но де факто, тоя член 1. е отменен с избирателната система, чрез която е напълно невъзможно народът да избира тия които са му дали начинът как да става това. И аргумент, че конституцията и избирателната система се пишат от парламента не струва. Кой ти го каже, веднага му отговаряш, че нищо не разбира.
цитирай
2. krumbelosvet - Избори
28.09 06:30
и жената на Вазовия герой от "Чичовци" - хаджи Ахил.
"Пулион, Пулион (Наполеон, б.м.), па и он се оножда от царството. Годподюви работи."
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: hranislav
Категория: Други
Прочетен: 600232
Постинги: 436
Коментари: 466
Гласове: 1266
Календар
«  Декември, 2023  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031