Най-четени
1. radostinalassa
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. mt46
5. varg1
6. zahariada
7. planinitenabulgaria
8. noshkov
9. iw69
10. forexninja
11. mimogarcia
12. kvg55
13. djani
14. leonleonovpom2
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. mt46
5. varg1
6. zahariada
7. planinitenabulgaria
8. noshkov
9. iw69
10. forexninja
11. mimogarcia
12. kvg55
13. djani
14. leonleonovpom2
Най-активни
1. sarang
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. no1name
6. panazea
7. vitolux
8. rosiela
9. planinitenabulgaria
10. iw69
2. mimogarcia
3. radostinalassa
4. djani
5. no1name
6. panazea
7. vitolux
8. rosiela
9. planinitenabulgaria
10. iw69
Блогрол
1. Прабългарските руни
2. За св. цар Петър Български (927-969) /с мой коментар относно засилването на монашеството и ересите/
3. За исландците, българите, смесените бракове и т.н.
4. Българското културно влияние
5. Голямото генетично разнообразие - нож с две остриета!
6. За Българския народен съюз „Кубрат“
7. Било е престижно да си българин!
8. Още за СБНЛ ["...поради бедност много младежи (...), пътуват пеша"
9. "Като се каже "социализъм""
10. "Царският меч е тежък и сече до корен" (Симеоново правосъдие)
2. За св. цар Петър Български (927-969) /с мой коментар относно засилването на монашеството и ересите/
3. За исландците, българите, смесените бракове и т.н.
4. Българското културно влияние
5. Голямото генетично разнообразие - нож с две остриета!
6. За Българския народен съюз „Кубрат“
7. Било е престижно да си българин!
8. Още за СБНЛ ["...поради бедност много младежи (...), пътуват пеша"
9. "Като се каже "социализъм""
10. "Царският меч е тежък и сече до корен" (Симеоново правосъдие)
Постинг
01.05.2021 11:19 -
Още за СБНЛ
Автор: hranislav
Категория: История
Прочетен: 1545 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 01.05.2021 11:26
Прочетен: 1545 Коментари: 0 Гласове:
3
Последна промяна: 01.05.2021 11:26
Настоящата публикация се явява продължение на "СБНЛ защитил евреите": https://hranislav.blog.bg/history/2021/04/01/sbnl-zashtitil-evreite.1755775 .
Стигнах до извода, че организацията Съюз на българските национални легиони, която според статия в Уикипедия е "определяна като най-мощното фашистко движение в българската история" много повече е била демократично образувание, отколкото онова в което е обвинявана. В това родолюбиво образувание са били съчетани демократичните с ръководните принципи. Главният водач не е имал неограничена власт. Над него е стоял Върховен съюзен съд. Всяка година е имало избори за ръководител.
Оказва се, че след 1935 г. легионерите отхвърлят свастиката като символ и позоваванията си на фашизма и хитлеризма, срещу които позовавания е имало недоволство вътре в самия съюз. Организацията е поставена на здрави, демократични основи. Правени са опити за налагане на авторитаризъм, но безуспешни. Не съществуват доказателства да убийството на един-единствен комунист, или друг българин, извършено от легионер в качеството му на такъв." (Н. Алтънков). Разцепленията и функционерските борби в организацията след 1934 г. са били възможни именно заради демократичния и характер.
Правителството на Народния блок (съставено от демократи и земеделци) е репресирало членове на СБНЛ заради нарастващото му влияние, родолюбивия му и надпартиен характер. За конгреса във Велико Търново през 1933 г., поради бедност много младежи (може би повече от половината), пътуват пеша. Някои тръгват за събитието седмица по - рано! След 9 септември 1944 г. именно поради липсата на доказателства за убийства извършени от легионери в качеството им на такива, комунистите са предпочитали да ликвидират жертвите-легионери, без съд и присъда, а тези, които са минавали през Народния съд, са били обвинявани и съдени за престъпления по служба, а не в качеството им на членове на въпросната патриотична организация.
Първоначалното ползване на свастиката е било поради желание да се имитира успеха на хитлеровата партия, която успява да вземе властта в Германия по мирен начин, чрез парламентарни избори. Този символ е ползван от легионерите във време, когато Хитлер е един демократично избран лидер. Втората световна война, Холокоста и други нацисти престъпления са все още предстоящи!
Чл. 2 от Устава на Съюза на младежките национални легиони (предвестник на СБНЛ) гласял следното: "СМНЛ има за цел: а) да събуди и да поддържа националното самосъзнание и гордост у българската младеж; б) да се бори против всички, които рушат нацията и държавата; в) да се бори против болшевизма и другите разрушителни течения; г) да поддържа родните традиции, религиозния морал и да насажда у българската младеж ония добродетели, които гарантират добър обществен ред, дисциплина, самопожертвование, смелост и доблест". (Из "Нарекоха ги фашисти", стр. 130).
Стигнах до извода, че организацията Съюз на българските национални легиони, която според статия в Уикипедия е "определяна като най-мощното фашистко движение в българската история" много повече е била демократично образувание, отколкото онова в което е обвинявана. В това родолюбиво образувание са били съчетани демократичните с ръководните принципи. Главният водач не е имал неограничена власт. Над него е стоял Върховен съюзен съд. Всяка година е имало избори за ръководител.
Оказва се, че след 1935 г. легионерите отхвърлят свастиката като символ и позоваванията си на фашизма и хитлеризма, срещу които позовавания е имало недоволство вътре в самия съюз. Организацията е поставена на здрави, демократични основи. Правени са опити за налагане на авторитаризъм, но безуспешни. Не съществуват доказателства да убийството на един-единствен комунист, или друг българин, извършено от легионер в качеството му на такъв." (Н. Алтънков). Разцепленията и функционерските борби в организацията след 1934 г. са били възможни именно заради демократичния и характер.
Правителството на Народния блок (съставено от демократи и земеделци) е репресирало членове на СБНЛ заради нарастващото му влияние, родолюбивия му и надпартиен характер. За конгреса във Велико Търново през 1933 г., поради бедност много младежи (може би повече от половината), пътуват пеша. Някои тръгват за събитието седмица по - рано! След 9 септември 1944 г. именно поради липсата на доказателства за убийства извършени от легионери в качеството им на такива, комунистите са предпочитали да ликвидират жертвите-легионери, без съд и присъда, а тези, които са минавали през Народния съд, са били обвинявани и съдени за престъпления по служба, а не в качеството им на членове на въпросната патриотична организация.
Първоначалното ползване на свастиката е било поради желание да се имитира успеха на хитлеровата партия, която успява да вземе властта в Германия по мирен начин, чрез парламентарни избори. Този символ е ползван от легионерите във време, когато Хитлер е един демократично избран лидер. Втората световна война, Холокоста и други нацисти престъпления са все още предстоящи!
Чл. 2 от Устава на Съюза на младежките национални легиони (предвестник на СБНЛ) гласял следното: "СМНЛ има за цел: а) да събуди и да поддържа националното самосъзнание и гордост у българската младеж; б) да се бори против всички, които рушат нацията и държавата; в) да се бори против болшевизма и другите разрушителни течения; г) да поддържа родните традиции, религиозния морал и да насажда у българската младеж ония добродетели, които гарантират добър обществен ред, дисциплина, самопожертвование, смелост и доблест". (Из "Нарекоха ги фашисти", стр. 130).
Тагове:
Няма коментари
Търсене
