2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. hadjito
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico



"През последната четвърт на XIX и на XX в. бързо нараства числеността на работническата класа. В САЩ през 1910 г. тя е четири пъти по – голяма, отколкото през 80-те години на XIX в., в Германия – два пъти. Дори в страни, закъснели в своето икономическо развитие, като Русия и Япония, се формира значителен слой от вече потомствен пролетариат. В Русия през 1914 г. броят на промишлените работници достига 10 млн., а в Япония – 1 млн. души. В страните на Латинска Америка, Азия и Африка, където селяните представляват огромна част от населението, развитието на местните преработващи предприятия и особено на добивната промишленост също води до зараждане и оформяне на работническата класа.
През последните десетилетия на XIX в. продължителността на работния ден в развитите страни е между 9,5 и 12 часа. Тенденцията е обаче към по – нататъшно съкращаване на работната седмица под натиска на работническото движение. В навечерието на Първата световна война в челните страни се възприема деветчасовият работен ден с тричасово намаление в съобота. В САЩ се приема осемчасов работен ден, но той се отнася само до 8% от американските работници, а обикновено работната седмица през 1915 г. е 53,5 часа. В Русия работният ден варира около 12-14 часа, а в Япония достига 15-18 часа. Широко се прилага трудът на жените и децата. Техният работен ден се отличава от работния ден на възрастните, но се заплаща 10 пъти по – евтино. В Русия и Япония широко се практикува налагането на големи глоби, което още повече намалява работническите надници. Въвеждат се дори физически наказания за работниците.
Най – тежки са трудовите условия за работниците в колониалните и полуколониалните държави на Азия и Африка. Работният ден в мините за злато, диаманти, мед, олово и др. продължава 14-16 часа при тежък изнурителен труд. Работниците напълно зависят от своите работодатели. Липсва всякакво работническо законодателство.
Високите темпове на икономически растеж и ускореният технически прогрес водят до значително нарастване на брутния национален продукт в развитите държави. Това дава възможност за подобряване на жизненото равнище на населението в тези страни.
...
В Русия в края на XIX в. заплатите на работниците са 5 пъти по – ниски, отколкото в САЩ, и 4 пъти по – ниски в сравнение с Англия. В Италия работната заплата е значително по – ниска в сравнение с напредналите държави, въпреки че работният ден е по – дълъг. Добро материално положение на населението поддържат скандинавските страни поради високите темпове на годишен прираст на промишлената продукция и активната външна политика.
...
През периода 1871 – 1914 г. още повече нараства голямата разлика в жизненото равнище на богатите развити държави и на изостаналите народи от Азия, Африка и Латинска Америка. Липсата на индустриализация и слабото промишлено развитие на тези държави и особено тяхната икономическа зависимост от развитите страни водят до нисък брутен обществен продукт...Работните заплати са нищожни. Селяните масово се разоряват, а земите им са превръщани в плантации за отглеждане на каучук, памук, какао, кафе и други експортни култури, от които колонизаторите получават високи печалби. Гладът и епидемиите ежегодно вземат милиони жертви.
През 80-те и 90-те години на XIX в. са направени важни стъпки в социалното законодателство на европейските държави. През 1890 г. в Белгия е създадена първата застрахователна каса за пострадали от злополука, а през 1903 г. е приет Закон за задължително обезщетение на пострадали от държавата. Във Франция от 1898 г. е въведена застраховка срещу злополука в търговския флот, а от 1910 г. работниците и служителите получават скромни засраховки при инвалидност, старост и смърт. В Белгия през 1911 г. е приет Закон за задължителна застраховка за старост, но само за миньорите.
Германия става родина на социалното осигуряване, а след като през 1883 и 1884 г. са приети закони за застраховане на работниците при злополука и болест, а през 1889 г. – за осигуряване при старост. В годините преди Първата световна война в Англия също са приети закони за държавни пенсии (право на пенсии имат само лицата над 70 години), за държавно застраховане при болест, инвалидност и безработица, за създаване на борса на труда. През 1908 – 1911 г. и в други европейски страни са приети аналогични закони. До 80-те години на XIX в. в Русия няма трудово законодателство. Едва през 90-те години са приети закони за забраната на нощния труд на децата под 12-годишна възраст, за създаване на работническа инспекция, за ограничаване разбера на глобите, а през 1897 г. и за ограничаване на продължителността на работния ден до 11,5 часа. В балканските страни едва през първото десетилетие на XX в. се приемат закони за ограничаване на работния ден в държавните предприятия и за даване право на отпуск по болест и обезщетения при злополука.
В САЩ след 1888 г. в отделните щати са приети много закони за продължителността на работния ден, за въвеждане на колективни трудови договори, за задължителен арбитраж при трудови конфликт и др. Системата за социални осигуровки в САЩ обаче е приета доста по – късно.
В Латинска Америка до Първата световна война трудово законодателство почти не съществува. Трудно може да се говори също за трудово законодателство и социални осигуровки през този период в колониалните и полуколониалните страни на Азия и Африка.
Голямо влияние върху социалното законодателство оказват разширяващото се синдикално движение във всички страни и създадените политически партии на работническата класа."
Източник: „История на националното и световното стопанство” (стр. 175-177), Университетко издателство „Стопанство”, София, 2005 г.
Авторски колектив: доц. д-р Димитър Саздов Георгиев, проф. д.ист. н. Андрей Лазарев Пантев, доц. д-р Вера Стефанова Кацаркова, доц. д-р. ист.н. Иван Илиев Стоянов, доц. д-р Людмил Йорданов Спасов, доц. д-р Илка Любенова Петкова, доц. д-р Неделчо Петров Неделчев и др.
И още по темата.Линк за документалния филм "Как световният "елит" овладя света и България": https://www.youtube.com/watch?v=qaUek0nvNnU .
Тагове:
Намалете бройката на хора, които не прои...
© Дисидентът Глеб Павловски провалил дем...
2. Финалната част на "Утопия" (Томас Мор); комунизъм, художествена литература
3. Сапатистка армия за национално освобождение (самоуправление, комунизъм)
4. За равенството пред закона при капитализма (парите, властта, правосъдието)
5. Революционната комуна (Антон Василковски); Двойното освобождение на народа български.
6. Как функционира регионът Рожава и държи ли ключa към бъдещето? (самоуправление, социализъм, конфедерализъм)
7. "...на мястото на свободната община, на съюза на равните люде, където всеки носеше оръжие и всеки миг бе готов да се вдигне в защита на земята си..."
8. 4-часов работен ден?! (Възможен ли е масово?)
9. Във връзка с Деня на труда (история на експлоатацията и класовата борба)
10. Кронщатско въстание (либерално леви срещу тоталитарно леви)
11. Изграждане на демокрация без държавата (пряка демокрация, конфедерализъм, комуни, Рожава)
12. Пряката демокрация не е утопия - част III (история, настояще...)
13. Махновщина, Черна армия, Кински Роздори
14. Комунизъм, анархо-комунизъм (цитати и мои коментари)
15. ЗА "ВОЙНАТА СЕ ЗАВРЪЩА" (ОТНОСНО СТРАДАНИЯТА НА МАКЕДОНСКИТЕ БЪЛГАРИ И ОЩЕ)
16. За исландците, българите, смесените бракове и т.н....
17. За национализма, социализма и други неща
18. Било е престижно човек да е българин
19. Като се каже "социализъм"
20. За изкупуването на българската земя от чужденци
21. Граждански национализъм
22. Национал-анархизъм
23. Национализмът в нашата съвременност
24. За мразещите демокрацията и хуманизма
25. Демократичен национализъм
26. Задругата е славянска родова община